Spil Dağı

SPİL DAĞI Hakkında

Spil Dağı Manisa ile İzmir şehirlerinin ortasında yer alır ve 1517 mertre(Eskikarlık zirvesi) yükseltiye sahiptir. Spil Dağı Manisa’ya 24 km, İzmir’e ise güney yoluyla 50km uzaklıktadır. 1968 yılından beri milli park sıfatı (Spil Dağı Millî Parkı) taşımakta olup T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı IV. Bölge Müdürlüğü'ne bağlıdır.

Dağın çevresinde derin vâdiler ve bunların içinde dere yatakları bulunmaktadır. Dağın bitki örtüsü ormanlıktır. Manisa lâlesi gibi endemik türler de dahil olmak üzere, zengin bir floraya sahiptir. Ünlü yaban atlarının(yılkı) yanı sıra, diğer birçok yaban hayvanı türleri de mevcuttur.

Milli Parkın Dulkadın mevkiinde mağaralar eskiden yerleşim birimi olarak kullanılmıştır, Buraya ait bazı buluntular Manisa Müzesi'nde sergilenmektedir. Milli Parkın doğusunda 600 metre yükseklikte bulunan ve içi tamamen sülüklerle dolu olan "Sülüklü Göl" kalker bazı erimesi ile meydana gelmiş bir dolin gölüdür. Yine suların kalker serilelinin altını eritip oymaları ile çok sayıda inler oluşmuş bunların en büyüğü "Paşaini"dir.

Spil Dağı her yıl çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca paraşut ile şehir üzerinde uçuş imkanına sahip bir yerdir. Bu doğa harikası ve yeşillikleriyle ünlü Spil Dağı, milli park olması nedeniyle çok uzun bir süre daha doğal güzellikleri ile bozulmadan kalabilecektir. Manisa Kent Ormanı ve Süreyya Park Piknik Alanı (Mesire alanı), Uncu Bozköy üstündeki Kent Ormanı bölgesinde bulunan Mesir Tabiat Parkı ve Akpınar Piknik alanları da Spil Dağı'nın Manisa'ya bakan eteklerinde yer alır.

Manisa Tarzanı Spil Dağı'nda (topkale mevkii) yaşamaktaydı. Tarzan her yıl mezarı başında anılmaktadır. Kayıp şehir Atlantis ve Spil Dağı ile ilgili yaşanmış olaylar ayrıca görülmeye değerdir.Tüm bu güzel özellikleriyle birlikte Spil Dağı başlıbaşına bir turizm abidesidir. Aynı zamanda Manisa şehrinin tanınmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

At alanı(piknik alanı) bölgesinde jandarma karakolu ve 29 adet çeşitli büyüklüklerde bungalov evi bulunur. Bungalovlarda ücretli konaklama imkanı mevcuttur. Dağın coğrafi avantajları bazı sportif aktivitelere imkan sağlamaktadır; yamaç paraşütü, dağcılık/yürüyüş(trekking), bisiklet, mağara, kanyon ve off road. Spil Dağı hem zirvede hemde eteklerinde bir çok yerde piknik alanı bulundurur.

Spil Dağı üzerinde farklı konumlarda görülesi güzel yerler vardır; Niobe Ağlayan Kaya, Manisa Kalesi, Seyir Tepesi, Sultan Yaylası, Turgutalp Köyü, Sülüklü Göl, At Alanı, Kamp Alanı, Zirve, Ayvacık Köyü, Dolin Gölü, Beşpınar Köyü, Yangın Kulesi, Kent Ormanı.

Kaynak Linkler

ads
Hlyabelirsiz
belirsiz2belirsiz3