Tag Archives: izmir

Spilde Dört Mevsim

Spil’de dört mevsim

Terzi kendi söküğünü dikemez derlerse doğrudur. Yıllardır eşimle hafta sonlarımızı geçirdiğimiz Spil Dağı’ndaki Beşpınar köyünü, bloğa başladığımdan beri bir türlü yazıya dökememiştim. Bunda biraz insanın içinde yaşadığı güzellikleri bir süre sonra kanıksamasının biraz da eşimin ‘burası bize kalsın, kimseye anlatmayalım’ temkinlerinin payı var.

23.01.2014 – koykahveleri.wordpress.com

 

Continue reading →

Spil Dağı Milli Parkı Projesi Tamamlandı

Spil Dağı Milli Parkı Projesi Tamamlandı

Sırada 246 kişilik spor ve 132 kişilik sağlık oteli olmak üzere iki otel projesi var Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, “Ülkenin en modern altyapısı olan milli parkı projesini tamamladık” dedi. Spil Dağı Milli Parkı’nda yapımı süren çalışmalar hakkında AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş’a bilgiler veren Bayrak, 1968’de 6 bin 694 hektarlık alanda oluşturulan Spil Dağı Milli Parkı’nın 46 yıl sonra imar planına ve altyapıya kavuştuğunu, 2 yıllık çalışmayı sağlanan ödenekler sayesinde bir yılda bitirdiklerini söyledi.
19.10.2014 | yeniasir.com.tr

Spil Manisa’nın En Kıymetli Ziyneti

Spil Manisa’nın En Kıymetli Ziyneti

Manisa Spil Dağı’nda Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nce yaptırılan tesislerin büyük bölümü bitti. 2 adet otel projesinin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirileceği belirtilirken, 42 bungolov evin kasım sonunda hizmete gireceği belirtildi. Her yıl Spil’e 200 bin kişinin ziyaret ettiği belirtilirken bunun yüzde 70’i İzmirlilerden oluştuğu açıklandı.

19 Ekim 2014 | haberhurriyeti.com

Spil’in Alt Yapısına 30 Milyon Lira

 Spil'in Alt Yapısına 30 Milyon Lira

Manisa’nın ünlü Spil dağına 1968 yılından bu yana yapılması hayal edilen yatırımların büyük bölümü gerçekleştirildi. Spil’in 1300 metre zirvesindeki milli parka arıtma ve kanalizasyon yatırımlarıyla birlikte elektrik enerjisi, su, yürüyüş yolları, otoparklar, piknik alanları, sosyal ve kültürel merkezle araştırma merkezi tamamlandı. Projede sıra 2 otelin ihalesine geldi.
19.10.2014 | yeniasir.com.tr

Böcek Sever Çocuklar Spil Dağında Gözlem Yaptı

Böcek Sever Çocuklar Spil Dağı'nda Gözlem Yaptı

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Böcek Farkındalığı Yaratma Projesi BÖFYAP BÖCEK OKULU 7-13 yaş arası çocuklara “Böcek savar değil böcek sever” olmayı öğretiyor. Projeye katılan minikler önce tablolara böcek resimleri yaptı, ardından Spil Dağı Milli Parkı’nda böcekleri doğal ortamında gördü.
27.06.2014 | 6n1k.com.tr

Orman Yangınlarına Karşı Prova

Orman Yangınlarına Karşı Prova

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün aşırı sıcaklar uyarısı doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü İzmir-Manisa Karayolunun Spil Dağı eteklerinde bulunan Orman ürünleri satış deposunda yangın tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikata 2 helikopter, 20 arazöz ve çok sayıda personel katılırken, İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde vatandaşların ormanlık alanlarda daha dikkatli olmalarını istedi.
25.06.2014 | haber3.com
Continue reading →